ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.
Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.
ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.
Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.
Switzerland, 2010, 40 min
Sarah Bregy
28.01.2011 18:10
V tamilské kultuře jsou rodiče tradičně odpovědni za najití vhodného snubního partnera pro své děti. Sňatky z lásky také existují, ale jsou hůře přijímány ve společnosti. Lidé ze Srí Lanky, kteří emigrují do evropských států si často přinesou tradici domluvených sňatků s sebou. To vede k tomu, že mladí Tamilové, kteří vyrostli v západní kultuře, často čelí protikladným představám o sňatcích.
Etnografický dokumentární film „Dohodnutá láska“ rozebírá různé způsoby jak se s touto problematikou vyrovnávají tři různé srílanské páry. Film představuje divákovi různé úhly pohledu, různé konfliktní situace, které v této souvislosti vyvstávají a názory, které dané páry zastávají ve spojitosti s láskou a manželstvím.
Režie, produkce, kamera, střih: Sarah Bregy
Režisérka Sarah Bregy se narodila v roce 1981 ve Švýcarsku.V letech 2003-2010 studovala na Univerzitě v Curychu kulturní antropologii, filmová studia a politické vědy.
V Indii, v Uttar Pradeshi, bojuje žena proti nespravedlnosti a mužskému násilí. Tou ženou je Sampat Pal, která založila Pink gang. Tisíce žen nyní bojují společně v růžových šatech a s růžovými holemi.
Režie: Enrico Bisi
Enrico se narodil v roce 1975. Vystudoval Univerzitu v Turíně v Itálii, obor Literatura a filosofie. Od roku 2000 je nezávislým režisérem a střihačem.
Czech Republic, 2010, 25 min
Martin Šmoldas
29.01.2011 16:10
Krajanská obec Holuboje, byla v tzv. Besarábii (území dnešního Moldavska) založena českými kolonisty už v roce 1864. V pestré národnostní směsici tohoto regionu si holubojští krajané uchovaly prvky jazyka a lidové kultury, v Čechách mnohdy již dávno zapomenuté. Unikátní je hlavně soubor dechové hudby, který v obci nepřetržitě funguje (i s řadou českých písniček) už neuvěřitelných 146 let.
I přes tyto folklórní zajímavosti jsou však místní lidé svázáni se stejnými problémy jako všichni obyvatelé izolovaného a chudého Moldavska. Rozvrat hospodářství, rozpad zemědělských družstev a každodenní existenční problémy, které ohrožují i fungování samotné dechovky. Autor snímku nás seznamuje se čtyřmi postavami, obyvateli Holuboje, kteří nám postupně dávají nahlédnout do minulého i současného života krajanů v Moldávii.
Režie, produkce, kamera, střih: Martin Šmoldas
Martin Šmoldas studuje sociální antropologii na Univerzitě Pardubice. V rámci studia se účastnil několika výzkumů. Mezi jinými i v české krajanské obci Holuboje, v Moldavsku.
Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.
KONTAKT
Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
[email protected]