28.-29.1.2011
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Divadlo Dobeška

Divadlo Dobeška na mapě
Oficiální web Divadla Dobeška

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

PROGRAM

28.01.2011

18:00 Slavnostní zahájení
18:10 Arranged Love
18:50 Wedding
19:10 Bunong Guu Oh/Bunong´s birth practices
20:15 Pink gang
21:40 Bárisej
22:40 Being a trans-person living in a two-gender society

29.01.2011

14:00 Moje války/My Wars
14:40 České kořeny ve Švédsku/Czech roots in Sweden
16:10 Holuboje
16:50 Artzainak/Shepherds and sheep
17:20 Starik Petr/Old man Peter
17:55 Turistou ve vlastním domě/Being a Tourist at Home
18:55 Chokora - surviving on the street
20:05 Friends
21:00 After party na Dobešce

FILMY

ČESKÉ KOŘENY VE ŠVÉDSKU/CZECH ROOTS IN SWEDEN

Czech Republic, 2010, 57 min
Tomáš Kubák
29.01.2011 14:40

Dokument je sondou do života osmi českých rodin či jednotlivců, žijících trvale ve Švédsku. Co jim tato země dala či vzala? Jak pohlížejí na svůj odchod z Československa a na svůj život na severu po čtyřiceti letech? Jak vidí ze svého zorného úhlu Švédsko a švédskou společnost oni i jejich děti zde narozené?

Film nahlíží nejen do prostředí českých rodin, ale přibližuje i atmosféru švédských měst a venkova, kterou dokresluje originální švédská i česká hudba.

 Režie, kamera, střih: Tomáš Kubák

Profesí typograf žijící v jihomoravském Kyjově. Také však kameraman a režisér zaměřující se především na cestopisně laděné dokumenty. Jeho filmy (Nepálem, Filipínské štěstí aj.) získaly ocenění na několika festivalech (GO kamera, Welzlovo Filmobile, World Film). Od roku 2009 připravuje ve spolupráci s Mezinárodním českým klubem cyklus dokumentů o krajanech žijících v zahraničí nazvaný České kořeny.

Produkce: Martina Fialková, Mezinárodní český klub,o.s., Česká republika

Jazyk dialogů: čeština

Jazyk titulků: žádné

HOLUBOJE

Czech Republic, 2010, 25 min
Martin Šmoldas
29.01.2011 16:10

Krajanská obec Holuboje, byla v tzv. Besarábii (území dnešního Moldavska) založena českými kolonisty už v roce  1864. V pestré národnostní směsici tohoto regionu si holubojští krajané uchovaly prvky jazyka a lidové kultury, v Čechách mnohdy již dávno zapomenuté. Unikátní je  hlavně soubor dechové hudby, který v obci nepřetržitě funguje (i s řadou českých písniček) už neuvěřitelných 146 let.

I přes tyto folklórní zajímavosti jsou však místní lidé svázáni se stejnými problémy jako všichni obyvatelé izolovaného a chudého Moldavska. Rozvrat hospodářství, rozpad zemědělských družstev a každodenní existenční problémy, které ohrožují i fungování samotné dechovky. Autor snímku nás seznamuje se čtyřmi postavami, obyvateli Holuboje, kteří nám postupně dávají nahlédnout do minulého i současného života krajanů v Moldávii.

Režie, produkce, kamera, střih: Martin Šmoldas

Martin Šmoldas studuje sociální antropologii na Univerzitě Pardubice. V rámci studia se účastnil několika výzkumů. Mezi jinými i v české krajanské obci Holuboje, v Moldavsku.

Jazyk dialogů: čeština

Jazyk titulků: žádné

Premiéra!!!

TURISTOU VE VLASTNÍM DOMĚ/BEING A TOURIST AT HOME

Czech Republic, 2009, 38 min
Jaroslava Bagdasarová
29.01.2011 17:55

Daleko, daleko na Severu, kde se začíná den a zbíhají se oceány, leží malá vesnička Nové Čaplino. Vláda se rozhodla, že z ní udělá turistické místo. Je zima, mínus 30C. Turisté nepřijíždějí. Jsou na ně jen vzpomínky, stopy zaváté sněhem. Lidé žijí v kartonových domech a tančí. Čekají na turisty. Přijíždí jen jejich rodačka Vika, která žije ve velkoměstě a nebyla několik let doma. Tak všichni čekají dál ... a tančí... Obyvatelé Nového Čaplina nejsou vyjímka. Všichni máme právo toužit po atrakci a někdy zas atrakcí být... a stejně tak zůstat sami sebou. Touha být někým jiným je v každém z nás. Vycházíme ze samy sebe, zkoušíme se převtělit do někoho jiného, abychom se pak jinými vrátili k sama sobě a byli jimi více než kdykoliv předtím. Film o turismu proudy turistů nezastaví. Může však položit otázky, které souvisí s tím, jak smýšlíme o světě, který "navštěvujeme" jako turisté a co takový přístup ke světu říká o nás samých.

Režie: Jaroslava Bagdasarová

Režisérka Jaroslava Bagdsarova se narodila v Martině na Slovensku. Vystudovala sociální antropologii na Státní univerzitě v Petrohradě v Rusku a dokumentární tvorbu na FAMU v Praze. V současnosti působí ve výzkumném ústavu v Halle nad Sálou v Německu.

Produkce: Pavla Kubečková Company, FAMU Smetanovo náb.2, Praha 1

Kamera: Georgij Bagdasarov

Střih: Libor Alexa

Ocenění filmu: Tococu Lisabon 2010 - první cena

Jazyk dialogů: ruština, čukči

Jazyk titulků: čeština, angličtina

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]