24.-25.1.2014
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

11 04

Ti kdo to mají blíže do Pardubic se mohou těšit na filmy Hip Hop, My Release a Noise that Brings Money. V úterý 20.5. od 19hod v oblíbeném Divadle 29.

11 04

Srdečně Vás zveme na první Ozvěny Antropofestu do Opavy. V úterý 15.4. od 17:00 v klubu Art. Promítat se budou snímky Freetekno a Hip Hop, My Release. Těšíme se na Vás!

23 01

Nezapomeňte, že 5. ročník Antropofestu se koná v Bio-Oku, začínáme v pátek 24.1. v 18.30.

21 01

Znělku k letošnímu pátému ročníku připravil Bohdan Heblík - kofila.com. Shlédnout ji můžete na https://vimeo.com/83492169

14 01

Jako dárek k pátému výročí festivalu jsme pro vás připravili české titulky ke všem cizojazyčným snímkům.

PROGRAM

24.01.2014

18:30 Slavnostní zahájení
18:35 Back to the Future
19:25 Diskuze a pauza
19:50 Hip Hop, my Release
20:10 Toku Fenua
20:40 Pauza
20:55 The High Cybercafé
21:25 Diskuze a pauza
21:50 Together as One

25.01.2014

14:00 Man Dove
15:05 Pauza
15:15 Žlutý dům
15:25 Hosté z kamene
15:35 Gricko
15:50 Freetekno subkultura
16:20 Diskuze a pauza
17:00 White and Black Film
17:25 Diskuze a pauza
17:45 Behind the Wheel
18:05 Out into World with Cheese
19:10 Diskuze a pauza
19:40 Our Missionaries
19:50 Diskuze a pauza
20:10 On the Common Ground
20:35 Diskuze a pauza
21:05 Noise that brings Money
21:45 Ukončení festivalu

FILMY

WHITE AND BLACK FILM

Česká republika, 2013, 28 min
Vladimír Turner
25.01.2014 17:00

Film je poetickým portrétem mladé ženy, která se snaží vyrovnat se složitou historií jejího světadílu a být aktivní občankou. Alana Victoria Hunt je kurátorkou v uměleckém centru uprostřed aboridžinské komunity. Bílí zaměstnanci zde pracují s aboridžinskými umělci, kteří skrze své obrazy vypráví historii svého národa Gija. Estetika jejich obrazů se po kurátorském boomu v sedmdesátých letech stala atraktivní komoditou. Snaha pomáhat lidem všemi prostředky staví Alanu do role sociální pracovnice a blízké přítelkyně místních obyvatel. Složitá postkoloniální situace v Austrálii ji nutí tázat se, zda je klientelistický přístup a vůbec fungování bílých lidí uprostřed komunity pro aboridžince přínosný.

Vladimír Turner vystudoval audiovizuální studia na pražské FAMU, poté studoval v ateliéru intermediální komunikace na VŠUP. Absolvoval stáže v Buenos Aires, Valencii a Austrálii. Ve své tvorbě osciluje mezi dokumentárním filmem, uměním ve veřejném prostoru a aktivismem. Jeho práce z celého světa jsou k vidění na ulicích, filmových plátnech i v galeriích.

dialogy: anglicky, titulky: česky
Produkce, režie, kamera: Vladimír Turner

HOSTÉ Z KAMENE

Česká republika, 2013, 10 min
P. Ďurinová, P. Burzová, J. Majer
25.01.2014 15:25

Hosté z kamene jsou etnografickou mikrostudií, která vznikla na základě rozhovorů s obyvateli a návštěvníky Karlových Varů, představitelem městské správy a místním historikem. Cílem studie bylo identifikovat měnící se postoje k symbolům socialistické minulosti v kontextu města, které je charakteristické přítomností relativně početné ruské komunity a zároveň intenzivní manipulací a přemisťováním velkého počtu soch. Zajímaly nás emické interpretace měnící se symbolické a materiální tamní městské krajiny, a způsoby, jakými městská správa selektuje a odůvodňuje přijatelné (post-)politické symboly v kontextu postsocialistického města. Film vznikl v rámci Letní školy etnografického filmu ve Žluticích.

Paula Ďurinová je slovenská dokumentaristka, úspěšně realizovala několik dokumentárních filmů a je zakladatelkou Living documentary association. Petra Burzová je členkou Studia vizuální etnografie a v oblasti vizuální antropologie se zaměřuje na etnografickou fotografii. Jiří Majer je antropolog, výzkumně se orientuje na diskurzy duševních poruch. Momentálně provádí terénní výzkum v Indonézii.

JD: česky, rusky JT: anglicky
Produkce: Studio vizuální etnografie SVIET, katedra antropologie, FF ZČU
Režie, kamera: P. Ďurinová, P. Burzová, J. Majer

FREETEKNO SUBKULTURA

Česká republika, 2013, 28 min
Ladislav Švec
25.01.2014 15:50

Tato audiovizuální příloha bakalářské práce se zabývá freetekno subkulturou a fenoménem freeparty v kontextu České republiky. Ilustruje tak vlastní text práce i terénní výzkum a klade si za cíl zprostředkovat čtenářům a divákům emické hledisko pohledu na freeparty. Dále se v neposlendí řadě snaží vysvětlit jakési schizma české freetekno scény zapříčiněné vlivem ekonomických tendencí v kulturním průmyslu a s ním spjaté rozmělnění ideových východisek díky popularizaci a „zmasovění“ tohoto stylu zábavy, relaxace a především seberalizace.

Tento snímek je jedním z prvních děl nadějného antropologa, kterého na dráhu vizuální antropologie přivedla jeho „Alma mater“ Univerzita Pardubice a Sociální antropologie, kde nyní studuje navazující magisterský program.

dialogy: česky
Produkce: Univerzita Pardubice
Režie, kamera, střih, scénář: Ladislav Švec

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]